
tóre umożliwia jej pracę w służbie BHP. Istnieją różne stopnie zawodowe związane z wykonywaniem pracy w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Podstawowym warunkiem, żeby zostać zatrudnionym jako inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, jest posiadanie zawodu technika BHP, który otrzymuje się poprzez ukończenie szkoły o odpowiednim profilu. Starszym inspektorem BHP jest osoba, która posiada wykształcenie wyższe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, albo osoba o zawodzie technika BHP wraz z trzyletnim stażem pracy. Każda firma działająca w branży BHP posiada wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają zawód technika BHP lub ukończyli odpowiednie studia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Pracownik służby BHP jest wyposażony w wiedzę z wielu dziedzin związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Istotna rola szkoleń BHP
Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracowników oraz pracodawców, co wynika z przepisów prawnych znajdujących się w Kodeksie pracy. Do zadań pracodawcy należy zapewnianie swoim pracownikom właściwych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Posiadanie ważnego szkolenia BHP jest istotne nie tylko ze względu na obowiązek prawny, ale także ze względów szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Kurs BHP prowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów zaznajamia pracowników z obowiązującymi zasadami i przepisami zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa w danej firmie. Znajomość przepisów BHP może okazać się kluczowa w zapobieganiu różnym niebezpiecznym sytuacjom w miejscu pracy. Szkolenie BHP jest odpowiednio dobierane do rodzaju wykonywanej pracy oraz zajmowanego stanowiska, więc informacje zawarte w kursie są dopasowane do zagrożeń wynikających z wykonywania danego zawodu. Z innymi zagrożeniami spotyka się pracownik biurowy, a z innymi pracownik na stanowisku robotniczym.
Dla kogo są wstępne szkolenia BHP
Wstępne szkolenia BHP są takim rodzajem kursu, który jest przeznaczony dla pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie lub firmie. Pracodawca, który przyjmuje daną osobę do pracy musi upewnić się, że posiada ona ukończone szkolenie wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenia BHP zapoznają pracowników z najbardziej podstawowymi zasadami BHP obowiązującymi w każdej pracy. Za przyjęcie pracownika, który nie posiada ukończonego wstępnego szkolenia BHP, pracodawcy mogą grozić nieprzyjemne konsekwencje, wliczając w to karę pieniężną. Przeprowadzaniem wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma działająca w branży BHP. Zapoznanie pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie z obowiązującymi zasadami BHP jest istotne w zapobieganiu różnym niebezpiecznym sytuacjom i w utrzymywaniu bezpieczeństwa w firmie. Każdy pracodawca powinien pamiętać o obowiązkowym ukończeniu wstępnego szkolenia BHP przez pracownika, który ma zostać zatrudniony.
Czym zajmuje się ergonomia
Ergonomia jest dziedziną naukową, która zajmuje się przystosowaniem narzędzi, maszyn oraz warunków środowiska i pracy do możliwości człowieka. BHP z kolei stanowi zbiór reguł i przepisów, które dotyczą bezpiecznego oraz higienicznego wykonywania pracy. Zależność występująca między ergonomią, a BHP jest taka, że zasady związane z bezpieczeństwem pracy korzystają z odkryć naukowych poczynionych w ramach ergonomii. Bezpieczeństwo i higiena pracy dotyczy części zagadnień z zakresu ergonomii, co pozwala na sensowne ustalanie przepisów i obowiązujących zasad BHP. Specjaliści pracujący w branży BHP posiadają szeroką wiedzę nie tylko z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także z innych dziedzin, jak na przykład z ergonomii. Dzięki korzystaniu z zagadnień poruszanych przez ergonomię specjaliści oferujący outsourcing BHP mogą wprowadzić w przedsiębiorstwie wiele zmian, które polepszą warunki pracy przekładając się tym samym na lepsze zdrowie i samopoczucie pracowników. Ergonomia może być traktowana jako pomocne narzędzie w sprawach związanych z BHP.